متاسفانه چند روز گذشته خبری مبنی بر بسته شدن امکان تغییر ریجن استیم در سایت ها و کانال های فروشگاهی و بازی قرار گرفت. با اندکی جستجو مشخص شد که استیم یک تصمیم به ظاهر دائمی برای مقابله برای کاربرانی که ریجن خود را برای خرید ارزان قیمت تغییر می دادند گرفته است. از این پس بعد از ورود به صفحه تغییر ریجن استیم متن زیر را مشاهده خواهید کرد:

تغییر ریجن استیم بسته شد

چه اتفاقی افتاد؟
از این پس استیم تغییر ریجن را فقط در صورتی اجازه می دهد که در هنگام خرید بازی، از کارت یا حساب بانکی همان کشور برای پرداخت استفاده کنید. به عنوان مثال اگر شما می خواهید ریجن خود را به روسیه تغییر دهید، باید از یک کارت بانکی روسی پرداخت خود را انجام دهید تا استیم تغییر ریجن شما را ممکن کند.
توجه داشته باشید اکانت های تازه ساز ریجن ندارند و فروشندگان می توانند ریجن این اکانت ها را عوض کنند.
چه راهی برای تغییر ریجن وجود دارد؟
در حال حاضر متاسفانه هیچ راهی برای تغییر ریجن وجود ندارد. در صورت پیدا شدن راهی اطلاع رسانی خواهد شد.
چه کاری می توانیم بکنیم؟
بازی ها در حال حاضر عموما در آرژانتین ارزان هستند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم اکانت اصلی خود را آرژانتین نگه دارید. سپس، یک اکانت دوم برای ریجن روسیه بسازید. در نهایت یک اکانت سوم داشته باشید تا برخی بازی های استثنا که در ریجن های دیگر مانند برزیل قیمت کمتری دارند را در آن اکانت سوم فعال کنید.
توجه داشته باشید تغییر ریجن پس از خرید اول دیگر ممکن نیست. پس بازی خود را در ریجنی خریداری کنید که در آن اکانت دارید. در وبسایت آنلاین جی نت در کنار قیمت ها ریجن ها مشخص است و شما می توانید ریجن قیمت بازی را مشاهده کنید.

نمایش ریجن در آنلاین جی نت

چرا استیم متوجه این موضوع شد و تغییر ریجن را بست؟
در ابتدا نیاز است اشاره کنیم استیم از همان ابتدا متوجه این موضوع بوده است که بسیاری از کاربران از عمد ریجن خود را عوض می کنند تا بازی ها را ارزان تر خریداری کنند. 
اما چه شد که استیم ناگهانی این تصمیم را گرفت؟
رد پای اپیک گیمز در این تصمیم دیده می شود. با گرم شدن رقابت استیم و اپیک گیمز، استیم در تلاش است تا شرکت های بزرگ بازی سازی مانند EA (که بازی های خود را در برنامه خود اوریجین منتشر می کند) و Playstation و Microsoft (غول های صنعت کنسول گیمینگ) را به پلتفرم خود بیاورد. در ماه های اخیر مشاهده کردیم که در ابتدا EA به این پلتفرم آمد و بازی های خود را به آرامی در استیم منتشر کرد، سپس مایکروسافت دیگر بازی های خود را از فروشگاه مایکروسافت به پلتفرم استیم آورد و در نهایت در یک اتفاق ناگهانی دو صفحه بازی انحصاری پلی استیشن به نام های Death Stranding و Horizon Zero Dawn در استیم ایجاد و امکان پیش خرید آن ممکن شد.
اتفاق بزرگی که می تواند دوباره وزنه استیم را در رقابت با اپیک گیمز سنگین تر از گذشته کند.
نکته قابل توجه این عرضه بازی ها، این بود که قیمت در تمام ریجن ها بالا بود. به عنوان مثال تقریبا اکثر بازی های EA که در استیم منتشر شده اند در تمام ریجن ها قیمتی معادل قیمت دلاری آمریکا داشتند. (40 تا 60 دلار)
به خوبی می توانیم مشاهده کنیم که شرکت های بزرگ بازی سازی مخالف سیستم قیمت گذاری مختلف ریجن استیم هستند. اما دلیل آن چیست؟
سیستم تغییر ریجن استیم و قیمت های متغیر استیم این امکان را ایجاد می کند تا افراد در کشور هایی که وضعیت اقتصادی خوبی ندارند، بازی ها را به قیمت ارزان تری تهیه کنند. سیستم بسیار مفیدی که برگ برنده استیم نسبت به دیگر فروشگاه ها بود. اما...
فرض کنید شما شرکت EA هستید و آخرین بازی خود را به قیمت 60 دلار در برنامه خود Origin برای فروش قرار داده اید. حال Valve از شما می خواهد تا در استیم نیز بازی خود را برای فروش قرار دهید. اما مشاهده می کنید در استیم بسیاری از خریداران با ریجن آرژانتین، بازی 60 دلاری شما را به قیمت 5 دلار خریداری می کنند. موضوعی که باعث می شود شما در 10 سفارش، بجای 600 دلار، تنها 50 دلار دریافت کنید. 
به صورت واضح مشخص است که والو برای عقد قرارداد با این کمپانی های بزرگ بازی سازی نیازمند بازسازی سیستم تغییر ریجن خود بوده است تا بتواند آنها را راضی کند در این پلتفرم بازی های خود را منتشر کنند.
شرکت مایکروسافت به نظر چندان مشکلی با این سیستم ندارد و قیمت معقولی برای هر ریجن در نظر می گیرد. در طرف دیگر، EA کاملا مخالف این سیستم بوده و قیمت تمام بازی های خود را در تمام ریجن ها یکسان قرار داده است. 
اگر شرکت ها با این موضوع کنار آمده بودند و راه حل پیدا کرده بودند پس چرا تغییر ریجن استیم بسته شد؟
موضوع از انتشار بازی انحصاری پلی استیشن یعنی Death Stranding شروع شد. در ساعات اولیه عرضه این بازی در استیم، قیمت در ریجن های دیگر بسیار کمتر از ریجن دلاری بود (اشتباهی که در ادامه حل شد و قیمت بازی در تمام ریجن ها بالا رفت) موضوعی که باعث شد بسیاری از کاربران استیم ریجن خود را به آرژانتین تغییر دهند تا بتوانند این بازی را با قیمتی بسیاری ارزان تر از آمریکا و اروپا خریداری کنند. به صورت خلاصه مثالی که در بالا (60 دلار و 5 دلار) زدیم برای پلی استیشن رخ داد. اتفاقی که به مذاق پلی استیشن خوش نیامد و به نظر می رسد به استیم فشارهایی را برای حل این مشکل قبل از عرضه بازی بعدی خود یعنی Horizon Zero Dawn در استیم وارد کرده است.
در مجموع، این گونه بنظر می رسد که دو شرکت EA و PlayStation در کنار رقیب جدید استیم یعنی اپیک گیمز باعث این اتفاق شده اند و والو در تصمیمی به ظاهر اجباری، روند تغییر ریجن را عوض کرده است تا بتواند رضایت کمپانی های بزرگ بازی سازی را جلب کند و برگ برنده های خود را در مقابل اپیک گیمز بیشتر کند.
نظر شما چیست؟ به نظر شما چرا استیم این تصمیم ناگهانی را گرفت؟ موضوعی که مدت ها در جریان آن بود اما جلوی آن را نگرفت.